Rádi byste rozjasnili vaši zahradu keři, ale nevíte, mezi jakými druhy vybírat a už vůbec netušíte, který druh by se právě k vaší nemovitosti hodil? Není divu. Keře nabízí celou škálu velikostí, tvarů, květin i listů. V tomto článku vám prozradíme hned několik tipů, podle kterých správně keř vyberete a představíme druhy, které podle nás stojí za zvážení.
Proč upřednostnit keře
Pokud je pro vás důležitá nejen estetická stránka vašeho pozemku, ale od zeleně vyžadujete i určitou funkčnost, vysaďte na zahradě keře. Narozdíl od vytrvalých rostlin vám budou sloužit po celý rok. Keře nejenže vyplní záhony a zpevní výsadby základů, spolehlivě také ochrání vaši zahradu před poryvy větru. Půdopokryvné druhy skvěle nahradí trávník, stálezelené dřeviny dynamicky oddělí kompoziční celky a kvetoucí keře zaplaví zahradu krásnými květy i příjemnou vůní. Dalším skvělým bonusem je pak poskytnutí soukromí, zátiší či stínu, blokování ruchu z okolí a vizuální oddělení vašeho pozemku od těch sousedních.
Tajemství tkví ve správné kombinaci
Chcete mít na zahradě pestré ostrůvky a pásy? Kombinujete mezi sebou jehličnaté a listnaté keře. Jak na to? Ideální kombinaci můžou vytvořit například stálezelené tisy, opadavé kvetoucí keře a neopadavé listnaté dřeviny jako jsou rododendrony, které svými bohatými květy rozzáří stinná místa zahrady nebo zimostrázy a mahónie, oba druhy kromě stínu dobře snáší také mráz. Z plazivých neopadavých keřů pak břečťan, jehož krásné stálezelené listy obepnou stromy, ploty, pařezy i fasády a zídky, pachysandra klasnatá, neboli tlustonitník, se stálezelenými spolehlivě vzpřímenými stonky či mahonie plazivá, vytrvalá bahenní bylina s výrazně žlutými květy.
Jaký typ keře do jaké zahrady
Každá zahrada má trošku jiný styl, na to je potřeba myslet nejen při vybírání zahradního nábytku, ale také zeleně. Ke každé nemovitosti se totiž bude hodit něco úplně jiného. V přírodních permakulturních zahradách se orientujeme na domácí druhy, vhodná bude třeba trnka obecná, která zpevní půdu, ochrání ji před erozí a navíc potěší léčivými květy i chuťově zajímavými plody. V městských zahradách, které slouží spíše na okrasu, zase oceníme keře s atraktivními květy, zajímavými listy, barevnou borkou nebo třeba plody, které udělají parádu až do zimy. Líbit by se vám mohla třeba weigelie růžová s růžovými, červenými, purpurovými či bílými květy, která se používá také do rozvolněných živých plotů.
Čemu při výběru věnovat pozornost
Ať už keře umístíte na jakoukoliv zahradu, vždy platí, že byste při jejich výběru i výsadbě měli věnovat pozornost základním informacím, jako je výška, průměr koruny, doba květu nebo životnost olistění, ale také charakteristickým vlastnostem konkrétních kultivarů. Ty se totiž mohou mnohdy od mateřské rostliny výrazně lišit. Víte, jestli keř nezpůsobuje alergii, není jedovatý, zvládne přítomnost dětí a zvířat nebo jestli se až příliš mohutně nerozrůstá? Znáte jeho podobu po celý rok? To vše byste si měli před pořízením zjistit.
Neopadavé keře vydrží celoročně
Slyšeli jste už, že třetinu flóry na zahradě by měly tvořit dřeviny a třetinu z nich neopadavé druhy keřů? Mezi opadavými keři najdete sice spoustu krásných druhů, jenže v našich podnebných podmínkách budou místo krásy trpět holotou. Naštěstí existuje i řada neopadavých keřů, které ustojí i drsnější zimní podmínky, třeba mahónie, která často zdobí skalky nebo cesmína s lesklými listy a červeně vybarvenými plody. Tedy, ne že by neopadavé keře vůbec neopadaly. Jakmile jejich staré listy už neslouží, rostliny je sami odhodí a nahradí je novými. Tím se krásně očistí a budou i nadále udržovat vaši zahradu zelenou. U neopadavých rostlin dochází k takovéto očistě jen jednou za pár let, nebojte.