Vendula Raymová: Jak navazování kontaktů v terénu otevírá dveře k úspěšnému prodeji nemovitostí

26 července, 2023
| REMAX PARTNER

Hostem dalšího dílu podcastu Makléřská challenge byla PhDr. Vendula Raymová, LL.M., která se nebojí výzev a dokázala prodat i starý klášter. Vendula je žena mnoha talentů a její přístup k práci je stejně zajímavý a otevřený jako ona sama. V rozhovoru nám prozradila, jak se jí podařilo úspěšně zahájit kariéru v realitním světě, jaký je její přístup k hledání potenciálu nemovitostí a jak zvládá vyvažovat svou práci realitní makléřky s dalšími profesními a osobními aktivitami. Přečtěte si o její inspirující cestě a získejte užitečné tipy, které mohou v realitním byznysu pomoci i vám.

Co vás motivovalo k tomu, stát se realitní makléřkou po sedmdesátce a jaké byly vaše hlavní důvody pro vstup do této profese? 

Moje rozhodnutí stát se realitní makléřkou v RE/MAX Partner bylo výsledkem mého dlouholetého zájmu o práci s nemovitostmi. Už od roku 2010 se v rámci své rodiny a různých manažerských projektů zabývám realitami – ať už jde o pronájmy bytů, jejich koupi nebo rekonstrukci domů. Tato práce je pro mě kombinací různých aktivit, vzdělávání, mobility a práce s nemovitostmi. Vždy se zaměřuji na to, co mě v daném okamžiku zaujme a kde vidím zajímavý potenciál. Je to zajímavá a otevřená práce, která mě neustále inspiruje.

Musela jste se vyrovnávat s případnými předsudky nebo skeptickým postojem okolí kvůli vašemu věku a rozhodnutí začít novou kariéru v realitách?

Můj přechod k práci realitní makléřky nebyl začátkem nové kariéry, ale spíše přirozeným pokračováním toho, co jsem dělala předtím. Moje profesní dráha se výrazněji utvářela až do roku 2007 – to byla moje „kariéra“. 

A co se mého věku týká, tak ten pro mě byl spíše výhodu. Klienti vědí, že se na mě v roli poradce může vždy spolehnout. Nakonec je to ale vždy klient, kdo má konečné slovo a právo se sám rozhodnout.

A co váš přístup k hledání potenciálu využití nemovitosti? Jakými způsoby se ho snažíte zjistit?

Moje odpověď je jednoduchá: klíčem k pochopení potenciálu nemovitosti je její účel a lokalita. Jako projektový manažer používám tento přístup k analýze jakéhokoliv úkolu.

Je podle vás lepší soustředit se na konkrétní lokalitu nebo prodávat nemovitosti po celé republice? 

Jak jsem již dříve zmínila, moje rozhodnutí jsou vždy řízena místy, kde vidím potenciál. Vzdálenosti mi nevadí, ráda cestuji.

V rozhovoru několikrát zazněla zmínka o vašich pozitivních vztazích se starousedlíky. Co je vaše tajemství při navazování kontaktu s místními, úřady a podnikateli? Jak se snažíte získat jejich důvěru a spolupráci?

Mé strategie a metody jsou zcela přirozené a lidské – jednoduše si s lidmi povídám a ptám  se. Samozřejmě se na začátku vždy představím. Často si o mně lidé pak sami vyhledají další informace na sociálních sítích. 

Je ale pravda, že v rámci mé práce makléře se často dotýkám i dalších oblastí, ve kterých lidé potřebují poradit nebo se zorientovat.

Vyjednat rovnováhu mezi tím, co chce prodávající a co kupující, není rozhodně lehká disciplína. Jak tedy hledáte balanc mezi jejich požadavky a reálnými možnostmi nemovitosti?

Vždy vycházím z přání a představ klientů, které postupně vracím zpět do reality, až dojdeme k samotné realizaci. 

Tato odpověď je dost specifická, protože jsem v RE/MAX Partner začala pracovat uprostřed roku 2020, což bylo období ovlivněné covidem, lockdownem a stagnací na realitním trhu. Navíc musíme vzít v úvahu neustálé změny finanční politiky. Ale s letošním (2023) jarním sluníčkem se začaly ledy lámat, tak uvidíme, co přinese budoucnost.
 

Ve videu zmiňujete, že máte ještě jiné aktivity. Jak se vám daří kombinovat vaši práci realitního makléře, osobní život a další pracovní povinnosti? 

Svou práci mám procentuálně rozloženou a můžete si ji představit jako skládačku puzzle. Každý kousek představuje určitou část mého pracovního života a já jednotlivé dílky skládám dohromady podle toho, jak na sebe navazují. Proto je má práce pestrá a otevřená. Mimo realitní trh se například dlouhodobě věnuji řízení mezinárodních projektů v oblasti vzdělávání a mobility, v podobě odborné praxe v zahraničí. A tím přispívám k rozvoji podnikatelského prostředí na evropské i národní úrovni.

Bez jakých vlastností se podle vás neobejde žádný úspěšný makléř? 

Klíčovými vlastnostmi každého úspěšného makléře jsou trpělivost, empatie a optimismus. Zase se vracím i k tomu mému projektovému managementu, protože bez strukturovaného a analytického myšlení, schopnosti vyhodnocovat a realizovat daný cíl, to nejde. K tomu někdy nezaškodí i znalost teorie a samozřejmě dobrá nálada.

Jakou nejzajímavější nemovitost se vám podařilo prodat nebo na jaký prodej vzpomínáte nejraději. 

Nerozlišuji, všechny jsou zajímavé. Anebo v nich musím tu zajímavost najít.

A na závěr, jakou radu a povzbuzení byste chtěla předat lidem ve vyšším věku, kteří zvažují začít novou kariéru?

Ať si odpoví na otázku, co chtějí a dělají to, co je baví. Držím palce.

 
Zajímají vás další tipy od úspěšných realitních makléřů? Začít můžete článkem kolegyně Lucie Tupé o tom, jak díky homestagingu prodává nemovitosti daleko rychleji nebo se rovnou přihlaste k odběru našeho YouTube kanálu. Příště se s JUDr. Jaroslavem Vašíčkem podíváme, jak získat více zakázek díky spolupráci v makléřském tandemu.

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Může online marketing pomoci s prodejem nemovitostí? Tak právě o tom jsme si povídali v dalším dílu podcastu „Makléřská Challenge“. Tentokrát jsme si znovu pozvali Artema Saykina, realitního makléře, který rozumí nejen nemovitostem, ale i světu sociálních sítích a ví,...

Sledujte nás na sítích

Odebírejte Makléřskou challenge

Mluvíme o podnikání v realitách s úspěšnými makléři. Každý měsíc rozebereme jedno téma, vyzvíme užitečné tipy a pošleme vám je.

Kliknutím na tlačítko “Přihlásit se k odběru” souhlasíte, že chcete pravidelně dostávat e-maily o aktuálních trendech a novinkách. Z odběru newsletteru se můžete kdykoliv zdarma odhlásit.

Mohlo by se vám také líbit