Velká předpověď pro rok 2021: Co nás na realitním trhu čeká a nemine

17 března, 2021
| REMAX PARTNER

Je to rok, co koronavirus zahýbal s celým světem. Navzdory mnohým očekáváním ale nepřišlo žádné splasknutí realitní bubliny, jako tomu bylo po ekonomické krizi v roce 2009. Podle odborníků nás ani letos velký cenový boom nečeká. Spíše naopak. Chystáte se na prodej nemovitosti nebo přemýšlíte o koupi? V tomto článku najdete odpovědi na 5 otázek, které by vás měly zajímat.

Jaké typy nemovitostí budou v roce 2021 atraktivní? 

Lockdown zavřel lidi do svých domovů, změnil životní styl a vyvolal ještě větší touhu po spojení s přírodou. Mezi atraktivní nemovitosti budou tedy stejně jako v minulém roce patřit ty, které tuto potřebu dokáží naplnit. A sice pozemky, rekreační nemovitosti jako jsou chaty a chalupy, domy a byty v periferních částech měst a rodinné domy či byty s předzahrádkou. Zájem o developerské projekty mimo větší města se téměř zdvojnásobil.

Lidé si přírodu a klid žádají, někteří ale od světa úplně odříznutí být nechtějí a vyhledávají takové nemovitosti, které jsou svou lokalitou snadno dostupné do center měst nebo minimálně do míst, kde je možnost práce či nákupu. Po bytech a domech v samotných centrech měst, které byly na žebříčku top nemovitostí do března 2020, je poptávka výrazně menší. Může za to přestěhování velké části lidí, kteří do Prahy jezdili ze svých rodných měst za zaměstnáním nebo studiem. 

Zájem nebude velký o tzv. satelitní domky postavené na samém okraji měst, jednoduše proto, že díky svému stáří nesplňují podmínky dobré dopravní dostupnosti, občanské vybavenosti, většinou vyžadují nákladné rekonstrukce a nabízí vcelku neatraktivní okolí. Ze strany Čechů není takový ohlas ani po velkých bytech k prodeji i pronájmu, proto jejich majitelé převážně čekají na návrat zahraničních investorů, kteří mají větší kupní sílu.

Na jaké ceny nemovitostí bychom se měli letos připravit?

Skutečnost, že se i přes otřes trhu jako takového nemovitosti celkem pevně drží ve svých cenových základech, je ovlivněna nízkou nabídkou. Nejdůležitějším faktorem, který ovlivňuje cenu nemovitostí je samotná poptávka. Ta byla v roce 2020 opravdu rekordní. Loni se prodalo o 9 % více domů než v roce 2019. Jen v Praze přes 16 000 bytů. Ve velkých českých městech dlouhodobě chybí kolem 20 000 bytů, v Praze až 50 000 bytů, jejichž výstavbu brzdí zdlouhavé schvalovací procesy. Stav by mohl mírně zlepšit prodej některých bytů určených pro turisty. 

Ceny těchto většinou AirBnb nemovitostí ale klesat nebudou. Zejména v Praze 1,2 a 3 by měly ceny stále mírně růst či stagnovat. Zlevnění můžeme očekávat u jednotlivých předražených nemovitostí. Cenu si udrží nemovitosti v okolí Prahy, především v okresech Praha-východ a Praha-západ. Velký cenový rozdíl by neměl být patrný ani u nemovitostí středního a prémiového segmentu, o ty je zájem v podstatě nezměněný. Nahoru naopak šplhají ceny rekreačních nemovitostí. Poptávka po nich je až trojnásobně vyšší, nabídka je ale zhruba poloviční a nové projekty přibývají pomalu. Tržní hodnota chat a chalup tak nevyhnutelně stoupá. 

Co můžeme očekávat od hypoték?

Banky mají za sebou výjimečný rok. Na situaci spojenou s koronavirem zareagovaly na jaře 2020 odkladem splátek i zlevňováním úrokových sazeb hypotečních úvěrů. I přes pandemii, která celou republiku tvrdě zasáhla, vesele poskytovaly hypotéky v rekordních objemech.

Žádná sláva žadatelů o úvěr na bydlení ale netrvá věčně a už nyní můžeme pozorovat postupné zdražování vyvolané zhodnocením peněz na mezibankovním trhu. Banky pomalu ale jistě začínají navyšovat své úrokové sazby. 

ČNB sice na prvním letošním zasedání 4. února sazby nezměnila, podle stávající prognózy ale začne se zvýšením repo sazby už ve druhém čtvrtletí tohoto roku. Během několika měsíců musíme být připraveni na sazby okolo 2,5 % pro pětileté fixace, u delších fixací pak na výraznější zdražení.

To může samozřejmě vést ke snížené poptávce, a tím i k poklesu realitního trhu. Pravděpodobnost, že mezi Čechy bude stále velký zájem o pořízení vlastního bydlení děj se co děj, je ale stejně tak velká. A to jednak kvůli obavám před dalším zdražováním a druhak proto, že investice do nemovitostí jsou výhodnější než peníze na běžném nebo spořícím účtě. Narozdíl od nich totiž dokáží nejen ochránit před inflací, ale prostředky také dále zhodnotí.

S jakými úrokovými sazbami teď počítat?

V únoru k tomu již přistoupila například Komerční banka, od 8. března se přidala Hypoteční banka, která zvýšila své úrokové sazby až o 0,2 bodu. Sazby vzrostou u hypotečních úvěrů se 70% LTV (poměr výše úvěru k hodnotě zástavy) o 0,1 bodu, u 80% LTV o 0,2 bodu. U 90% LTV zůstanou úrokové sazby beze změny. 

Českomoravská stavební spořitelna, která patří stejně jako Hypoteční banka do skupiny ČSOB, tento krok následuje a zvyšuje sazby u zajištěných meziúvěrů ze stavebního spoření o 0,1 bodu. Pro představu hypotéku s LTV 80 % a fixací 5 let u ní sjednáte se sazbou 2,29 %. U ČMSS začínají úrokové sazby zajištěných meziúvěrů na 1,69 %, se sazbou 3,5 % zde získáte nezajištěný meziúvěr. 

Výhledové zvýšení úrokových sazeb úvěrů na bydlení zvažuje také České spořitelna a Raiffeisenbank. Moneta zvyšovala sazby k 15. únoru, a to o 0,1 bodu, další zvyšování nechystá.

Je možné nějak ovlivnit cenu nemovitosti?

Lokalita a infrastruktura ale nejsou jedinými faktory, které budou v roce 2021 poptávku zajímat. Kromě dostupnosti inženýrských sítí, územního plánu a právního stavu nemovitosti rozhoduje o zájmu kupujících také atraktivita inzerátu. I přes to na ni mnozí prodávající zapomínají nebo tuto skutečnost ignorují. Správně prezentovaná nemovitost přitom zaujme mezi ostatními inzeráty už na první pohled a dokonce zvýší prodejní cenu nemovitosti. Homestaging, profesionální foto a video dokumentace sehrávají v úspěšnosti inzerce podstatnou roli. Obzvláště videoprohlídky a 3D vizualizace jsou v této době, kdy je obtížné, se na nemovitost osobně podívat, žádané. I proto jsou služby realitní specialistů nyní tolik vyhledávané.

Zajímá vás, jak změnila korona krize cenu vaší nemovitosti a jestli je v roce 2021 pro kupující stále atraktivní? Prodáváte nebo o prodeji přemýšlíte a uvítali byste odbornou pomoc s přípravou prodeje i právním servisem? Hledáte vhodnou nemovitost k bydlení či investici? Ozvěte se nám, jsme tu pro vás a s tím vším vám rádi pomůžeme.

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Může online marketing pomoci s prodejem nemovitostí? Tak právě o tom jsme si povídali v dalším dílu podcastu „Makléřská Challenge“. Tentokrát jsme si znovu pozvali Artema Saykina, realitního makléře, který rozumí nejen nemovitostem, ale i světu sociálních sítích a ví,...

Sledujte nás na sítích

Odebírejte Makléřskou challenge

Mluvíme o podnikání v realitách s úspěšnými makléři. Každý měsíc rozebereme jedno téma, vyzvíme užitečné tipy a pošleme vám je.

Kliknutím na tlačítko “Přihlásit se k odběru” souhlasíte, že chcete pravidelně dostávat e-maily o aktuálních trendech a novinkách. Z odběru newsletteru se můžete kdykoliv zdarma odhlásit.

Mohlo by se vám také líbit