Už jste slyšeli oblíbenou mantru všech milovníků udržitelnosti a přírody Reduce – reuse – recycle, tedy Omez – opakově použij – recykluj? Možná i vám dává smysl a možná jste i vy sami začali recyklovat. V tom případě vás chválíme! Napadlo vás ale, že právě redukce odpadu je často tím největším problémem? I s tím však můžeme společně něco udělat! Přinášíme vám pár tipů, jak na to.
Nakupujte vědomě
Ještě než si cokoliv koupíte, položte si nejprve otázku: “Opravdu to potřebuji?” S produktem jako takovým si totiž nepořizujete jen jeho dobu použitelnosti, ale jste za zboží vpodstatě zodpovědní až do té doby, než se rozloží. Jestli vůbec. Jak ovlivnila výroba tohoto produktu životní prostředí? Jaké další dopady vzniknou při jeho likvidaci? Jak se zpracuje obalový materiál? Nad tím vším byste se měli zamyslet. Uchovávejte doma pouze věci, které pravidelně používáte. Snahou o snížení toho, co vlastníte, budete v budoucnu přirozeně nakupovat méně, a tím budete vytvářet méně odpadu. Odlehčíte tak nejen planetě, ale také vaší psychice i peněžence.
Náš tip: Nejste-li si koupí jistí, zkuste známé pravidlo 30 dní a dejte si čas na rozmyšlenou. Jestliže i po měsíci budete mít pocit, že danou věc opravdu potřebujete, kupte si ji. V opačném případě budete rádi, že jste si impulzivní nákup v klidu promysleli.
Vyrobte si sami
Už jste někdy slyšeli pojem DIY? Pochází z anglického spojení Do It Youself a v překladu znamená “udělej si sám”. Je jedno, jestli si svépomocí vyrobíte pohovku z použitých palet, dekoraci do interiéru, jídlo nebo třeba zubní pastu. Výrobek z vašich vlastních rukou vás bude bavit, bude stylový a navíc prospěšný pro přírodu. Nápadům se meze nekladou. Inspirujte se třeba na Pinterestu nebo Instagramu a najděte si své oblíbené profily zaměřené na udržitelnost. Budete překvapeni, co všechno si můžete poměrně snadno, rychle a dokonce i levně sami vyrobit.
Sdílejte s ostatními
Potřebujete něco pouze jednorázově? Zamyslete se nad tím, zda byste věc nemohli získat i jiným způsobem. Není nutné kupovat vše nové. Obzvláště pokud věc potřebujete jen dočasně. Zeptejte se vašich známých a přátel. Věc nemají? Nebojte se o pomoc požádat i cizí lidi. Na internetu dnes existují různé facebookové stránky, blogy, fóra a další online místa, která sdružují kutily, mámy malých dětí nebo třeba různé profesní a zájmové skupiny. Nemějte předsudky, že se to nesluší. Z udržitelnosti se pomalu ale jistě stává trend a je mezi námi spoustu uvědomělých duší, které se o své věci rády podělí.
Náš tip: Umístěte do společných prostor domu, práce či školy bedýnku s hrami, knihami, časopisy a naučte i vaše sousedy či kolegy a spolužáky sdílet s dalšími. Můžete evidovat, kdo si co vypůjčil a mít v zápůjčkách přehled nebo třeba darovat to, co už byste sami nevyužili a museli jinak vyhodit. Hrníčky, dekorace, boty, kancelářské potřeby. To byste koukali, jak rychle si věc najde nového majitele!
Zastavte se na chvíli
Vyzkoušejte i vy tzv. “Eco-Sabbath”. Na jeden den, odpoledne nebo i pouhou hodinu týdně nic nekupujte, nepoužívejte stroje, nezapínejte nic, co funguje na elektriku, nereagujte na telefon. Jednoduše nepoužívejte žádné zdroje. Využijte volné chvíle a místo toho se zamyslete, jak byste planetě svým konáním ještě více ulehčili. Že už děláte vše správně? A co třeba lístečky se vzkazy pro rodinu, papírové ubrousky, jednorázové žiletky, baterie, inkoustové kazety, kávové a jiné filtry? I tady vzniká zbytečný odpad, kterému lze snadno předejít. Stačí se pořádně podívat kolem sebe a vždy najdete nové způsoby a cesty, jak žít ještě o něco více ekologičtěji. Mějte oči otevřené a kdykoli je to možné, vyměňte jednorázové výrobky za ty opakovaně použitelné.
Snažíte se i vy vést svou domácnost udržitelně? Jaké postupy a praktiky udržitelnosti využíváte? Máte nějaké tipy a doporučení na udržitelný eco friendly domov? Podělte se s námi o ně v komentářích níže.