Stop chaosu: 3 strategie, díky kterým bude váš dům přehledný a harmonický

14 října, 2019
| REMAX PARTNER

Přestáváte se doma orientovat? Máte pocit, že věci kolem vás ožívají a sami se přemisťují v nepřehledném prostoru? Vyvolává ve vás nepořádek stres a úzkosti? Ať chceme nebo ne, náš domov o nás hodně vypoví a odrazí se na našich pocitech, chování i zdraví. Disharmonické vztahy v rodině mohou být často ovlivněny právě povahou našeho bydlení. S těmito jednoduchými strategiemi si zvládnete uklidit snadno a organizovaně, a třeba i jednou pro vždy.

1. Shromážděte vše na jednom místě

A tím myslíme opravdu vše – bez ohledu na to, jakou oblast vašeho bydlení zrovna organizujete. Oblečení, knihy, kancelářské a papírenské potřeby, ložní prádlo, napájecí kabely, úklidové prostředky. Jednoduše vše, co bývá uloženo na více místech v celém domě. Nebojte se toho, tento stav je pouze dočasný. Ze šoku se brzy proberete a výsledek bude zaručen. Aby bylo krásně uklizeno, musí být prvně prostor nepřehledný. Jedině shromážděním všech věcí, můžete uvolnit místo pro nové. Nyní, když je vše venku, využijte výhody prázdného prostoru a dopřejte jednotlivým oblastem dobré čištění. Otřete police, smeťte drobky ze stolu a kuchyňské desky, vysajte koberce. Když už budete v úklidu, nezapomeňte na skryté povrchy a prostory, které jindy úspěšně ignorujete.

2. Přichází na řadu “debordelizace”

Po vyčištění ploch vás čeká časově i emočně nejnáročnější část celého procesu. Dobrá zpráva je, že čím důkladněji tuto misi provedete, tím více úklidu si ušetříte do dalších let. Jak na to? 

Udělejte si čtyři hromádky, které vám pomůžou rozhodnout o osudu každého předmětu a oděvu. Něco projde vaším soudem a zůstane na svém místě i nadále. Něco však bude lepší vyhodit, něco darovat nebo alespoň přesunout na místo, odkud bude lépe sloužit a fungovat. Čeho se ale zbavit nekompromisně? Ulehčete svému domovu od opotřebovaných i rozbitých věcí, které nelze velmi snadno opravit. A to i od těch, kterým chybí pouze jejich části. Pokud byly rozbité déle než několik měsíců a vy jste je neopravili doteď, je potřeba je nechat jít.

Stejně tak i předměty, kterých je vám líto vyhodit. Sešívačky, pera, vázy, nádobí či všechno, co vyrostlo s každým členem vaší rodiny. Obzvlášť poslední kategorie bývá nejrozšířenější. Oblečení, které je již malé, hračky, s nimiž si děti pár let nehrají, plastové nádobí, kelímky, dětské lahve, sportovní potřeby, … Jakmile vaše dítě z věci vyroste, je čas ji předat někomu, komu udělá radost, a kdo z ní bude mít užitek.

Argumenty vaší mysli, že po celý rok nedotčenou věc použijí další generace, nechte v klidu odejít. Ano, minimum věcí, ke kterým máte obzvlášť citový vztah je možné tolerovat. Ale jen opravdu několik. Buďte k sobě upřímní. Skutečně potřebujete a milujete danou věc natolik, aby vám nadále zabírala místo ve vašem domě i vašem podvědomí? Darované věci, drahé věci, a věci, které se vám zase až tolik nelíbí, by měli z domu pryč. 

3. Řád a organizované třídění

V prvním kroku jste shromáždili všechny předměty z celého domu na jedno místo. A ne bezdůvodně. Teď jim můžete vnuknout řád a s podobnými položkami je seskupit. I když budete pravděpodobně muset mít některé věci uložené na více místech, nemá smysl mít něco jako prodlužovací šňůry zastrčené na různých místech. Nyní, když jste úspěšně dokončili první dva kroky, začněte aktivitu číslo 3.

Jakmile rozdělíte jednotlivé položky a seskupíte je dohromady, můžete je odložit. Přemýšlejte o tom, jak je zapojíte zpět do hry. Uspořádejte je způsobem, který vám dává smysl. Udržujte často používané věci snadno přístupné a ujistěte se, že vámi vytvořené systémy jsou přijatelné i pro zbytek vaší rodiny. Předejdete tak znovuzavedení chaosu a nepořádku, který nad vámi po chvíli opět zvítězí.

Pro organizaci využijte třeba různá videa, která najdete na YouTube. Skvělý je také Pinterest. Nápadů na jednoduchou a navíc stylovou dekoraci je celá řada. Nenechte se ale příliš zlákat k dokonalosti. Zásobníky a sladěné štítky nejsou pro organizovaný prostor nutností. Můžete na organizaci použít něco, co už doma máte? Než cokoliv nového koupíte, dobře si to rozmyslete. Mějte vždy jasnou představu o tom, na co úložné prostory chcete využít. 

Nebojte se nepořádku a chaosu. S těmito jednoduchými body zavedete vašemu bydlení řád a vaše rodina i zdravý duch domova se vám odmění. Čím dříve začnete, čím méně starostí s “debordelizací” budete mít. Pokud by vás náhodou tento proces přeci jen zastrašil, mějte na paměti jeho cíl – přehledný, organizovaný prostor, méně stresu a prostor pro klidné dýchání a učení!

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Může online marketing pomoci s prodejem nemovitostí? Tak právě o tom jsme si povídali v dalším dílu podcastu „Makléřská Challenge“. Tentokrát jsme si znovu pozvali Artema Saykina, realitního makléře, který rozumí nejen nemovitostem, ale i světu sociálních sítích a ví,...

Sledujte nás na sítích

Odebírejte Makléřskou challenge

Mluvíme o podnikání v realitách s úspěšnými makléři. Každý měsíc rozebereme jedno téma, vyzvíme užitečné tipy a pošleme vám je.

Kliknutím na tlačítko “Přihlásit se k odběru” souhlasíte, že chcete pravidelně dostávat e-maily o aktuálních trendech a novinkách. Z odběru newsletteru se můžete kdykoliv zdarma odhlásit.

Mohlo by se vám také líbit