Práce realitního makléře

Začínal od nuly v 19 letech. „K úspěchu pomohl mentoring a vytrvalost“, říká Artem Saykin

Celkově má za sebou 140 obchodů a prodal nemovitosti za 600 milionů korun. Artem Saykin už podruhé získal ocenění realitní makléř roku RE/MAX Partner do 26 let a stal se kapacitou ve svém oboru. „Začátky byly těžké, ale neměnil bych. Když je někdo šikovný a věnuje se tomu pořádně, tak se rozjede za půl roku,“ popisuje svůj start Saykin, který už po třech měsících prodal první byt. Řeporyjská kancelář RE/MAX Partner mu prý nejvíce pomohla zejména v oblasti vzdělávání, zpočátku chodil každý týden na školení a své postupy probíral s kouči. „Vůbec si nedokážu představit, že bych začínal někde sám bez mentoringu a vedení,“ říká uznávaný makléř.

Co vás na práci realitního makléře nejvíce baví?

Hlavně rozmanitost, každý den potkávám nové lidi a řeším nové věci. Každý klient je úplně jiný. Moc rád svým zákazníkům pomáhám zorientovat se v realitním světě. Pro mě je důležité, že nejsem pořád jenom v kanceláři. Lítám všude možně a to mě baví. 

Jak vypadá váš pracovní den? Kolik času trávíte v kanceláři a kolik času jste mimo ni?

Záleží na situaci, je to různé. Před půl rokem, když byly hypotéky na nižší úrovni, jsem se v kanceláři skoro vůbec neukázal. Neustále jsem byl někde po schůzkách a na prohlídkách. Teď to mám nastavený povětšinou tak, že dopoledne trávím v kanceláři a vyřizuji si administrativu, odpoledne jsem hlavně na prohlídkách a mám schůzky s klienty. 

Máte nějak určenou pracovní dobu?

Nemám. To záleží na každém realitním makléři, jak si to nastaví. Já vstávám kolem šesté hodiny ráno, jdu do fitka a od osmi už jsem v kanceláři. Moje pracovní doba končí podle toho, jak je potřeba. Většinou to je někdy kolem sedmé hodiny večer, ale občas zakázky dotahuji i doma. Pak končím klidně v deset večer.

Jste tedy pánem svého času?

Jsem i nejsem. Nemám sice šéfa, ale svůj čas si podle sebe organizuju jen částečně. Musím brát ohled na klienta a podnikání samo o sobě. V tomhle oboru platí, že kdo nemaká, nemá výsledky. Práce realitního makléře obnáší nasazení na 110 %. Z toho vyplývá, že si člověk nemůže vstát, kdy se mu zachce, a kašlat na to. Když budete jako realitní makléř pracovat čtyři hodiny denně, tak se daleko nedostanete. V tomto oboru se dají vydělat opravdu hezké peníze, ale musíte se tomu věnovat naplno.

Jaké vlastnosti by měl mít správný realitní makléř?

Určitě by měl být cílevědomý a vytrvalý. Vytrvalost je u mě na prvním místě. Když začínáte, tak musíte vydržet alespoň rok či dva s nějakým menším příjmem a pak se to rozjede. Na to je potřeba myslet. Prostě chvíli trvá než se člověk vypracuje, ale stojí to za to.

Jak přesně probíhá spolupráce s RE/MAX Partner?

Pracuji jako OSVČ a s RE/MAX Partner mám jako makléř smlouvu o partnerství. V té máme domluvené podmínky spolupráce a provizí z obchodu. Řeporyjský RE/MAX Partner je součástí celorepublikové sítě RE/MAX. Hlavně ze začátku mi pomohlo, že jsem pracoval pod nějakou značkou. Kdybych začínal sám, můj rozjezd by byl čtyřikrát delší. RE/MAX lidé vnímají pozitivně. Klienti se na mě obracejí určitě i z toho důvodu, že dělám pod tímto brandem.

Díky partnerství s kanceláří máte navíc k dispozici různá školení a vzdělávací akademii. I to byl jeden z důvodů, proč jsem sem nastoupil. Chtěl jsem se dozvědět něco o oboru a vzdělávat se. Konkrétně v řeporyjské kanceláři RE/MAX Partner máte navíc svého mentora. 

Je právě mentoringem řeporyjská kancelář RE/MAX Partner specifická?

Určitě, majitelé kanceláře si na tom hodně zakládají a sami jsou velmi dobří mentoři. První dva roky jsem měl pravidelně každý týden školení a zároveň jsme s mentorem probírali, co jsem za celý týden udělal a co bych mohl zlepšit. Za něco mě pochválili, něco mi vytkli. To mi dost pomohlo, vůbec si nedokážu představit, že bych začínal někde sám, bez mentoringu a vedení. Kouči mi zase poradili různé fígle a ukázali mi, jak správně prodávat a pronajímat nemovitosti. 

Nemyslím si, že taková podpora je standard v každé realitní kanceláři. Tady ale chtějí mít dobře připravené makléře, ze kterých budou profíci. Toho já si velmi vážím a jsem za to vděčný. 

Jak se pracuje v řeporyjském RE/MAX Partner a čeho si makléři nejvíce cení >>

Snídaně s Artemem Saykinem
„I když jsme každý jako podnikatel sám za sebe, není tu rivalita, ale vzájemně se podporujeme a poradíme si,“ říká Artem o řeporyjské kanceláři Remax Partner.

Jaké byly začátky v realitách?

V realitách jsem začal působit v březnu 2018, to mi bylo 19 let. Už od začátku jsem do toho dával opravdu všechno a rozjezd mi trval minimálně půl roku. K prvním penězům jsem se dostal asi po třech měsících, což je dost nezvyklé. Tehdy se mi podařil můj první obchod. Po prvním roce jsem si už sáhl na slušné peníze a začalo to dávat smysl. Začátky byly těžké, ale neměnil bych. Bylo taky fajn, že jsem se hned stal součástí party. I když jsme každý jako podnikatel sám za sebe, není tu rivalita, ale vzájemně se podporujeme a poradíme si. Práce je teď můj život a neskutečně mě to baví. 

Takže vaší první nemovitost jste prodal už po třech měsících v oboru?

Ano, to byl pro mě první největší úspěch. Šlo o družstevní byt 3+kk na Proseku. Prodal se asi za čtyři miliony korun, dnes by to byl skoro dvojnásobek. Já jsem si šel tvrdě za svým a vyplatilo se. Do RE/MAX Partner jsem přišel jako student vysoké školy a nakonec jsem ji ani nedodělal. Neměl jsem moc peněz na velké kampaně a billboardy, tak jsem si musel vystačit s mobilem. Ze začátku jsem každý den praktikoval „studené“ volání.

Co to znamená?

Volal jsem potenciálním klientům –⁠ lidem, kteří prodávali nějakou nemovitost, jestli by nechtěli spolupracovat se mnou. Telefonní čísla jsem získal z veřejných seznamů. Byl to nejlevnější nástroj. Snažil jsem se s nimi domluvit schůzku a ukázat, že jsem jejich nejlepší volba. Vysvětloval jsem, že se o vše postarám a nemovitost jim úspěšně prodám. Bylo vážně skvělý, že jsem na to nebyl sám a díky podpoře kluků (rozuměj majitelé kanceláře) jsem se rozjel dost brzy. U pár lidí mi pak skutečně klaply první schůzky a začaly chodit zakázky. 

Denně jsem volal asi třiceti lidem, z deseti hovorů jsem měl třeba jednu schůzku a z pěti schůzek jsem měl jednu nemovitost na prodej či pronájem. Dnes už je to úplně jiné, lidé naopak volají mně.

Na co se tedy má zájemce o obor připravit? Co bylo ze začátku na práci realitního makléře nejtěžší?

Já to znám z pohledu mladého kluka, který v 19 letech neměl kolem sebe lidi, kteří vlastnili nějaké nemovitosti. Proto to bylo těžší. Neměl jsem žádné známé, kteří by třeba chtěli prodat nebo pronajmout byt. Realitní makléři v začátcích většinou chodí za známými a snaží se získat první obchody u nich. Moji vrstevníci ale neměli žádné domy. Asi je dobré připravit se na to, že začátky nebudou úplně jednoduché, chce to čas a píli. Zpočátku začnete třeba s prodejem garáží a menších bytů, pak se přesunete na něco většího. S tím musí začínající makléř počítat. Když je někdo šikovný a věnuje se tomu pořádně, tak se rozjede za půlrok, maximálně za rok. 

Aktuální pracovní příležitosti v RE/MAX Partner >>

Na jaký obchod jste nejvíce pyšný?

Nedávno jsem prodal nádherný srub za 22,5 milionu korun. S majitelem jsem se domluvil na pěkné provizi a celý obchod mě děsně bavil. Báli jsme se, jak dlouho to budeme prodávat, nakonec se mi prezentace natolik povedla, že srub měl kupce za měsíc. Považuji to za jeden z největších obchodů. Moc mě bavilo tam jezdit na prohlídky, bylo to trochu dál od Prahy, šlo o pohodovou cestu po dálnici, poslouchal jsem v autě různé podcasty a vždy jsem se tam těšil. 

Říkal jste, že práce makléře vyžaduje velké nasazení. Co je pro vás největší odměnou a motivací?

Když klientům vytrhnu trn z paty. Oni třeba nemohou prodat nemovitost delší dobu, někdo jim na mě dá doporučení a já jim pomůžu. To mě velmi naplňuje a má práce mi dává smysl. Když vidím, že lidé jsou vděční za to, že mě potkali, tak to je ta nejlepší odměna. Nedávno jsem prodal velký byt ve Vršovicích, majitelé se za mnou pak extra zastavili, přivezli mi něco dobrého a hrozně moc mi děkovali. To mě velmi zahřálo u srdce. Předtím byt dlouho nemohli prodat a já to dokázal. 

Komu byste doporučil dělat realitního makléře?

Tahle práce je vhodná pro každého, není tam žádný specifický předpoklad. Uchazeč se ale nesmí bát výzev a kariérního růstu. Když je někdo líný a je rád ve své bublině, tak to asi pro něj moc nebude. Určitě je důležitá komunikativnost, jako realiťák musíte zaujmout na první pohled, mluvíte s klienty a snažíte se je ohromit. Za první rok mého fungování v realitách jsem neskutečně vyrostl právě v komunikaci. Dříve jsem byl spíše tichý typ, takže tím chci říct, že i komunikace se dá vylepšit a naučit. Musíte jen pořádně chtít a dát do toho vše. Už jsem měl i pár školení pro kolegy a zvládl jsem i vystupování na realitních konferencích před 150 lidmi.

Artem Saykin na konferenci
Artem nejvíce zapracoval na komunikačních schopnostech, dnes pořádá školení kolegů a vystupuje i na odborných konferencích.

Setkal jste se někdy s předsudky, že jste moc mladý a proto vás klient nechce?

Pár lidí mě v minulosti kvůli nízkému věku odmítlo, s tím jsem ale počítal. Teď už to rozhodně problém není, klienti za mnou vidí výsledky a vnímají, že jsem mladý a plný energie. Stala se z toho výhoda.

Kolik uzavřete obchodů za rok?

Loni jsem udělal asi třicet až čtyřicet prodejů a k tomu jsem měl asi dvacet až třicet pronájmů. To byl extrémně dobrý rok, letos mám prodejů kvůli vysokým hypotékám méně. Zatím jsem uzavřel kolem 15 prodejů, naopak pronájmů je více. Celkově mám za sebou asi 140 obchodů a prodal jsem nemovitosti dohromady za 600 milionů korun.

Na provizi se domlouváte s klienty nebo ji máte fixně danou?

Dnes už to mám fixně dané, už nechodím pod čtyři procenta bez DPH. Na začátku si ale určitě nemůžete říkat takové číslo, protože chcete získat první obchody a zkušenosti. K tomu se člověk musí vypracovat postupně. Ze začátku jsem klidně fungoval za dvě procenta. Dnes už mám nějak nastavenou kvalitu své práce a nechci z ní ustupovat.

Jaké máte plány do budoucna?

Chtěl bych rozvíjet vlastní tým. Baví mě myšlenka, že bych rozšířil podnikání po Čechách a měl bych pod sebou pár makléřů. Já bych je zaučil a každý by pak měl na starost svůj kraj. Zatím je to ale jen nápad v zárodku.

Zaujalo vás podnikání v realitách? Prohlédněte si kariérní stránku naší řeporyjské kanceláře nebo se podívejte na aktuální pracovní nabídku.