Rok 2020 zamával s trhem. S tím realitním ale o něco méně, než mnozí předpokládali. Ti, kteří se domnívali, že se bude opakovat situace z roku 2009, kdy realitní bublina splaskla a způsobila znatelný pokles cen, se svých prognóz nedočkali. K dramatickému propadu cen nemovitostí zatím nedošlo. Podoba koronakrize je jiná a trh do ní vstupuje ve zcela jiné pozici, ovlivněn reakcemi státu a bank. Poklesu cen se nevyhneme, jen si na jeho projev musíme chvíli počkat. Přijde letos?
Stát drží ekonomiku
Podstatnou roli v odkladu dopadů krize sehrává stát, který se snaží udržet ekonomiku zuby nehty. Snaží se regulovat nezaměstnanost i podporovat nákupní rozhodování v oblasti nemovitostí. Jedno z vládních opatření například zrušilo 4% daň z nabytí nemovitosti a zpřístupnilo hypotéku žadatelům, kterým pro uznání úvěrů stačí pouze 10 – 20 % vlastních zdrojů. Zrušen byl také limit ukazatele DSTI (poměr měsíční splátky dluhu k čistému příjmu) a limit ukazatele DTI (poměr celkového dluhu žadatele a výše jeho čistého ročního příjmu).
Nemovitost = bezpečná investice
I v období krize je zájem o realitní trh velký zejména ze strany investorů. Ti chtějí bezpečně investovat do nemovitostí, které jim oproti spořícím účtům nebo termínovaným vkladům ochrání našetřené prostředky před inflací a navíc zajistí výnos. V období karantény vzrostl zájem také o pozemky, chaty a chalupy v atraktivních oblastech poblíž měst. K jejich financování byly banky otevřenější než dříve. Větší investory lákaly především ve 2. pololetí 2020 nebytové nemovitosti, které krizi nejlépe odolaly, a to hlavně logistické a průmyslové parky. Ty narozdíl od obchodních center neutrpěly, naopak profitovaly z rostoucí popularity diskontních prodejen.
Banky jsou obezřetné
Banky sice nabízely nízké úrokové sazby, pro svou ochranu ale vyřadily rizikové skupiny, kterým nebude žádost o hypotéku schválena. Patří k nim profese v oblasti gastro, hotelnictví, cestovního ruchu, kultury, sportu nebo dokonce automobilového průmyslu. Tyto skupiny koronakrize zasáhla nejvíce a jistotu řádného splácení u nich banky postrádají. Česká národní banka se v listopadu 2020 ve své zprávě vyjádřila, že považuje ceny nemovitovitostí za nadhodnocené o 17 %, v atraktivních lokalitách dokonce o 25 %. V okrajových oblastech se bankovní odhady liší od aktuálních prodejních cen až o – 30 %. Zájem je tedy jen o žadatele, kteří mají dostatečné finanční rezervy na to, aby dokázali pokrýt rozdíl mezi skutečnou prodejní cenou a odhadem.
Hypotéky 2009 vs. 2020
Rok 2009, který byl ovlivněn velkou ekonomickou krizí, se od loňského roku liší i co se hypotečních úvěrů týče. Od ledna do prosince 2020 poskytly banky hypotéky za více než 250 miliard korun. Průměrná úroková sazba klesala 9 měsíců v řadě, v závěru roku dosahovala hranice pod 2 %, v prosinci se ustálila na hodnotě 1,96 %. Oproti tomu v roce 2009 byly sazby na dvojnásobku – na rekordních 5,5 %. Dostupnost hypoték se tehdy snižovala, banky standardně půjčovaly kolem 70 % z ceny nemovitosti. Loni poskytovaly půjčky až na 90 % z ceny nemovitosti. V posledním měsíci minulého roku banky poskytly 9 951 hypoték za 29,516 miliardy korun. Vlídný krok, který mnozí vítají, ale může do budoucna způsobit finanční potíže mnoha lidem, kteří na sebe vezmou břemeno a nebudou schopni ho splácet.
Ceny nemovitostí před koronakrizí
Ceny nemovitostí v České republice se na cenové hladiny, na kterých byly před koronakrizí, dostávaly mnoho let. Meziroční růst představoval zhruba 8 – 9 %, tedy dvakrát více než v ostatních zemích Evropské unie. V metropoli byl růst ještě dynamičtější (v roce 2019 o 22 %). Před krizí si vlastní bydlení mohlo mnoho lidí dovolit. Míra nezaměstnanosti činila pouhých 2,6 %, ale byt vyšel zhruba na 11,4 násobek průměrného ročního platu. Cenová dostupnost tak byla nejhorší v EU.
Pokles HDP
V listopadu 2020 byla situace o poznání horší a lidí bez práce v tu chvíli bylo už 3,8 %. Ve druhém čtvrtletí roku 2020 navíc kleslo HDP – meziročně o 10,9 %, oproti 1. čtvrtletí o 5 %. Ve 2. čtvrtletí meziročně o 10,9 %, oproti 1. čtvrtletí o 8,7 %. 3. čtvrtletí už bylo mírnější a přineslo s sebou propad o 5 %. I tak se ale HDP v Česku propadá nejvíce v historii. Česká národní banka na svém webu zveřejnila roční propad v roce 2020 – 5,8 %, který byl způsoben poklesem domácí poptávky. Podle aktuální ekonomické předpovědi Evropské komise čeká Česko propad až o 7,8 %.
Co bude dál?
Že se krize ještě nestihla naplno projevit, má na svědomí hned několik faktorů. Teprve až státní podpora skončí, projeví se důsledky naplno. Mnozí odborníci odhadují, že až přejde koronakrize, ceny bytů se opět zvednou. Mohlo by se tak stát zhruba po roce. Otázkou ale zůstává, jak velká krize nás ještě čeká. Kromě ekonomiky ovlivňuje ceny nemovitostí také samotný trh, čili nabídka a poptávka. Jedno je ale jisté, z dlouhodobého hlediska budou ceny nemovitostí stoupat. Pořízení vlastního bydlení, ať už k účelům žití nebo investice, je teď na místě více než kdykoliv dříve. Podle předpovědí expertů v roce 2021 ceny některých nemovitostí klesnou. Pravděpodobné je i to, že žádné další výrazné zlevnění hypoték nepřijde, naopak že 1. pololetí 2021 přinese zdražení.
Víte, jak ovlivnila koronakrize cenu vaší nemovitosti? Klikněte na tento odkaz a zjistěte její aktuální tržní hodnotu.
Právě pro vás připravujeme další článek zaměřený na předpokládaný vývoj realitního trhu v roce 2021, o jeho zveřejnění vás budeme informovat e-mailem. Přihlaste se proto k odběru emailu hned teď.