Jak investovat v této době? Dodržujte 4 základní pravidla

12 února, 2020
| REMAX PARTNER

Realitní trh prožívá kvůli aktuálnímu dění s koronavirem velkou změnu. Mění se ceny nemovitostí k pronájmu i k prodeji. A kdo by se nenechal zlákat cenou přijatelnou i před několika lety? I v tento čas ale nezapomínejte na tyto 4 základní pravidla chytrého investování.

1.    Mějte jasné cíle

Každý investor vstupuje na trh s tím, že chce vydělat. Představy o zisku se však liší investor od investora. Mezi vaše cíle může patřit počet nemovitostí, které musíte každý rok získat, roční peněžní tok, který generuje, typ nemovitosti a umístění každého z nich nebo třeba parametry požadované míry návratnosti. Všichni, kteří v investování uspějí, mají na začátku jasně stanovené investiční cíle. Co tím myslíme? To, že nekončí u pouhého přání, ale na své konkrétní představy mají akční plán. Je statisticky dokázáno, že svých cílů a představ o finanční nezávislosti dosáhnete napsáním podrobných cílů rychleji a snadněji.

2.    Vzdělávejte se

“Vzdělání je základ” platí v každém oboru. Bez vlastního úsudku jste odsouzeni k tomu, abyste se řídili radami jiných. Ano, více hlav více ví. Pokud ale nedokážete objektivně posoudit, co je dobře a co špatně, daleko nedojdete. Chcete být tím, velkým investorem, ke kterému vzhlížíte? Vzdělávejte se a neustále aktualizujte svůj přehled, čerpejte informace od lidí, kteří svým nastavením dosáhli věcí, kterých chcete dosáhnout i vy. Učte se od nejlepších. Čtěte kvalitní knihy, sledujte vzdělávací videa, poslouchejte podcasty a rozhovory s úspěšnými. Materiálu, ze kterého můžete čerpat, je dnes celá řada.

3.    Myslete dlouhodobě

Ať už jsou vaše cíle jakékoliv, nikdy nespekulujte o rychlých krátkodobých zhodnoceních, a to ani na trhu, kde je potenciál dvojciferných zisků. Nikdy totiž nevíte, kdy realitní trh dosáhne svého vrcholu, a obvykle trvá 6 až 9 měsíců, než to skutečně zjistíte. Volte proto pouze investice do opatrných hodnotových her. Nenechte se zlákat vidinou. Čísla, která mají zajistit vaši prosperitu, musí dávat smysl od začátku. Buďte raději opatrní a mějte na paměti, že realitní trh je živý mechanismus. Existují chvíle, kdy má smysl investovat, ale i chvíle, kdy se vám více vyplatí si počkat. Investice do nemovitosti je pouze pro vytrvalce, kteří myslí dlouhodobě. Nikdy nečekejte zázraky hned. 

4.    Ohlídejte si cash-flow

Mnoho lidí začne svou „velkou“ investici pořízením malého bytového domu. Ten však často koupí i se skrytými vadami, které vyžadují dodatečné investice. Předtím, než si nemovitost pořídíte, ujistěte se (za pomoci stavebního odborníka, kterému nepůjde o provizi), že znáte její skutečný technický stav. Nepodceňte problémy a nutnost další finance, které s sebou přináší. Až na několik výjimek, vždy nakupujte investiční nemovitost s pozitivním cash-flow. Čím vyšší bude, tím lépe. Vaše vrácení peněz v hotovosti přímo souvisí s cash-flow z vaší nemovitosti před zdaněním. Pozitivní tok udrží vaši investici pohromadě a pokryje provozní náklady a případnou dluhovou službu na vašem majetku, zatímco váš kapitál bude v průběhu času růst.

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Artem Saykin: O úspěchu na sociálních sítích i v realitách

Může online marketing pomoci s prodejem nemovitostí? Tak právě o tom jsme si povídali v dalším dílu podcastu „Makléřská Challenge“. Tentokrát jsme si znovu pozvali Artema Saykina, realitního makléře, který rozumí nejen nemovitostem, ale i světu sociálních sítích a ví,...

Sledujte nás na sítích

Odebírejte Makléřskou challenge

Mluvíme o podnikání v realitách s úspěšnými makléři. Každý měsíc rozebereme jedno téma, vyzvíme užitečné tipy a pošleme vám je.

Kliknutím na tlačítko “Přihlásit se k odběru” souhlasíte, že chcete pravidelně dostávat e-maily o aktuálních trendech a novinkách. Z odběru newsletteru se můžete kdykoliv zdarma odhlásit.

Mohlo by se vám také líbit