Investice do podlahy je vždy dlouhodobou záležitostí. Proto byste o ní také měli z dlouhodobého hlediska přemýšlet. Zohledněte proto nejen cenu, ale také kvalitu. Jinak podlahu budete muset brzy vyměnit, a zpočátku nízká investice se vám rázem prodraží. Jaké otázky byste si tedy položit, ještě než se do pokládání podlahy pustíte?
1. Jak chci, aby interiér působil?
Vzhled jednou položené podlahy nebudete narozdíl od barvy stěn moci měnit pokaždé, kdy se vám zachce. Proto si svůj výběr dobře rozmyslete. V jakém interiéru byste se cítili dobře a jaká podlaha by se vám líbila? Světlá nebo tmavá? PVC a nebo přírodní? V nabídce výrobců podlahových krytin dnes najdete různé dekory jednotlivých materiálů. Proto chcete-li například vzhled dřeva, nemusíte se omezovat na čistě přírodní povrch, ale vybrat si můžete z keramiky, vinylu, linolea a nebo třeba PVC krytin. Vždy přemýšlejte nad tím, aby povrch dával smysl v celkovém interiéru a zamyslete se, jaký pocit byste chtěli, aby ve vás podlaha vyvolávala. Přírodní materiál vás zahřeje o něco více, je ale náchylný a ne do každého interiéru se hodí. Linoleum je barevně stálé a odolné vůči běžnému opotřebení, zásah ostrých předmětů mu ale nedělá dobře.
2. Čím plánuji místnost vybavit?
O celkovém dojmu, který ve vás vaše nová podlaha vzbudí, rozhoduje nejen materiál, ale také barevné provedení. Světlé barvy místnost opticky zvětší a rozjasní. Vybírat můžete z celé škály odstínu – od studených po teplé a snadno je můžete kombinovat s ostatními barvami. Příliš mnoho světlých barev ale působí chladně a neosobně. Při výběru barvy proto vždy přemýšlejte o nábytku, kterým místnost plánujete vybavit. Chcete-li, aby byl výsledek elegantní, doplňte světlou podlahu tmavým nábytkem. Pokud vašemu oku lahodí kontrasty, doporučujeme zvolit tmavou podlahu, která zdůrazní přirozenou strukturu jednotlivých lamel. Tmavá podlaha se světlými stěnami a stropem místnost rozšíří a v kombinaci s tmavým stropem prostor navíc sníží.
3. Jakou má mít podlaha funkčnost?
Podlahu do jednotlivých místností vybírejte na základě náročnosti, kterou na ni kladete. Nová podlaha by totiž kromě vaší rodiny měla s přehledem unést i pár testů odolnosti – třeba od vylitých tekutin, pohybu nábytku nebo vlhkosti. Kuchyň bude potřebovat materiál, který odolá každodenním nehodám a vydrží dlouhá léta. Ideálně vinyl, který má dobré tepelně izolační vlastnosti, a dobře si tak rozumí s podlahovým topením, nebo exotické dřevo, které je tvrdé, stálé a odolné. V kuchyni i koupelně se vyvarujte klasické laminátové podlahy. Při styku s větším množstvím vody by vám laminátové desky nabobtnaly. Obývací pokoj průchozí s kuchyní můžete sjednotit a opticky zvětšit stejnou podlahou. Do dětského pokoje zvolte podlahu, která bude hřát, bude příjemná na dotek, odolá všem nástrahám a snadno se uklidí – vinyl, korkové podlahy, marmoleum. Koberci na celé ploše se raději vyvarujte.